Panele szklane do kuchni – jakie wybrać?

Jaki rodzaj szkła najlepiej sprawdzi się w kuchni? Czym różni się lacobel od szkła hartowanego? Tego typu pytania zwykle zadają sobie osoby zainteresowane instalacją paneli szklanych w przestrzeni domowej. Poniżej przygotowaliśmy krótki przewodnik po podstawowych rodzajach szkła wykorzystywanych do produkcji paneli szklanych oraz opis ich właściwości.

Właściwości paneli ze szkła lacobel

Można powiedzieć, że szkło lacobel to bazowy produkt w branży paneli szklanych. Panele lacobel wytwarza się ze szkła niehartowanego o grubości 4mm, dostępnego w określonej gamie barw i kolorów. Panele tego rodzaju doskonale uzupełniają przestrzeń pomiędzy szafkami a blatem kuchennym, a przy tym stanowią dużo bardziej praktyczną alternatywą dla tradycyjnych płytek, farb czy tapet.

Panele do kuchni – lakier czy grafika?

Coraz większą popularnością cieszą się także panele ze szkła hartowanego, dostępne w wersji z grafiką lub lakierem. Wytwarza się je ze szkła hartowanego typu float, o grubości od 4 do 8mm. Dzięki nowoczesnej technologii druku UV możemy dowolnie zaprojektować panele, wykorzystując do tego własną fotografię lub wybierając ją z dostępnej bazy zdjęć. Do wyboru mamy także minimalistyczne panele lakierowane, czyli jednolicie pokryte kolorem wybranym z palety RAL, ICA lub NCS.

Jeśli myślimy o stworzeniu wnętrza z białymi lub bardzo jasnymi panelami, warto zastanowić się nad wyborem szkła Optiwhite, o obniżonej zawartości żelaza. W przeciwieństwie do zwykłych tafli szkła, panele optiwhite są pozbawione zielonkawego połysku, więc nie zniekształcają jasnych barw i deseni. Różnica w cenie jest niewielka, a efekt naprawdę robi wrażenie.

Panele do kuchni – szkło zwykłe czy hartowane?

Na zakończenie warto wyjaśnić jeszcze, czym różni się szkło zwykłe od hartowanego. Otóż chodzi tu przede wszystkim o wytrzymałość tafli. Szkło hartowane jest zdecydowanie bardziej trwałe w stosunku do zwykłego, więc doskonale sprawdzi się tam, gdzie zachodzi duże prawdopodobieństwo uszkodzeń. Panele ze szkła hartowanego są odporne między innymi na wysokie temperatury, uderzenia czy promienie świetlne.

Warto wspomnieć także o istotnym dla wielu aspekcie bezpieczeństwa. W przypadku rozbicia, choć o to wcale niełatwo, szkło hartowane rozpada się na drobne kostki o zaokrąglonych krawędziach. Szkło niehartowane z kolei łatwiej poddaje się uszkodzeniem, a po rozbiciu tworzy ostre odłamki o nieregularnych kształtach.

Call Now Button